Premiership Records

The National Athletics League (NAL) Premiership records are the best performances achieved in NAL competitions since 2020 or BAL and UKWAL Premiership fixtures since 1969, by athletes from member clubs declared as scoring athletes within the event.

Dina Asher-Smith, Blackheath & Bromley Harriers AC’s 200m record holder Photo: Mark Shearman

Correct as of 3rd February 2020.

Men   Women
Date Set Athlete Club Record Event Record Athlete  Club Date Set
11.7.99

 

31.7.10

Darren Campbell

 

Mark Findlay

Belgrave Harriers

 

Newham & Essex Beagles

10.11 w

 

10.27

100m 11.3

 

11.3w

Sharon Colyear

 

Chioma Ajunwa

Stretford

 

Shaftesbury Barnet Harriers

30.7.77

 

6.7.96

7.7.18 Edmond Amaning Thames Valley Harriers 20.48 200m 22.98 Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley 7.6.14
5.7.14 Rabah Yousif Newham & Essex Beagles 45.41 400m 51.7 Phyllis Smith

 

Lee McConnell

Sale Harriers

 

Shaftesbury Barnet Harriers

18.6.94

 

7.6.08

9.5.87 Sebastian Coe Haringey 1.46.18 800m 2.01.2 Chris McMeekin City of Glasgow 26.8.78
21.5.88 Tony Morrell Wolverhampton & Bilston 3.40.43 1500m 4.16.82 Nicola Gauld Edinburgh Southern 3.6.06
5.6.10 Dan Mulhare Belgrave Harriers / Ireland 8.06.97 3000m 9.04.9 Anna Ford Feltham 27.5.78
16.8.97 Paul Evans Belgrave Harriers 13.47.54 5000m 16.05.23 Jo Lodge Windsor Slough Eton & Hounslow 6.7.02
        2000m SC 6.34.20 Kerry O’Flaherty Windsor Slough Eton & Hounslow 5.7.14
3.7.04 Justin Chaston Belgrave Harriers 8.30.52 3000m SC 10.51.21 Sara Treacy Birchfield Harriers 10.5.14
        100mH 12.97 w Jess Ennis Trafford 2.6.07
2.7.88 Tony Jarrett Haringey 13.49 110mH        
31.7.99 Chris Rawlinson Belgrave Harriers 49.40 400mH 56.32 Nicole Kendall Thames Valley Harriers 06.6.21
10.6.90 Dalton Grant Haringey 2.30 High Jump 1.90 Gillian Evans City of Hull 25.6.83
8.6.08 Samson Oni Belgrave Harriers 2.30          
6.7.13 Luke Cutts City of Sheffield 5.61 Pole Vault

4.30

Sally Peake

Jade Ive

Birchfield Harriers

Shaftesbury Barnet Harriers

2.7.16

6.5.21

16.8.08

 

8.6.08

Jonathan Moore

 

Jonathan Moore

Birchfield Harriers

 

Birchfield Harriers

8.12mw

 

8.00

Long Jump 6.56w Denise Lewis Birchfield Harriers 8.7.00
5.6.10 Tosin Oke Woodford Green with Essex Ladies 17.05 Triple Jump 14.16 Yamile Aldama Shaftesbury Barnet Harriers 6.7.02
7.7.01 Adam Nelson Birchfield Harriers / USA 20.76 Shot 18.14 Judy Oakes Croydon 3.7.88
13.8.11 Brett Morse Birchfield Harriers 65.30 Discus 62.18 Meg Richie Edinburgh 7.7.84
12.5.84 Martin Girvan Wolverhampton & Bilston 77.54 Hammer 67.94 Lorraine Shaw Sale Harriers 2.6.01
7.8.93 Colin Mackenzie Newham & Essex Beagles 82.38 Javelin 57.99 Kelly Morgan Windsor Slough Eton & Hounslow 5.8.00
8.6.08 Aidan Syers
Daniel Plummer
Rikki Fifton
Mark Findlay
Newham & Essex Beagles 39.97 4 x 100m Relay 44.6 Lorna Boothe
Shirley Thomas
Wendy Hoyte
Eleanor Thomas 
Borough of Hounslow 6.6.82
8.8.15 Michael Warner
Rabah Yousif
Tom Burton
Niall Flannery
Newham & Essex Beagles 3.06.94 4 x 400m Relay 3.34.56 Helen Karagouris
Lizzie Williams
Katherine Merry
Kelly Sotherton 
Birchfield Harriers 14.6.03